Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

  • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
  • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
  • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
  • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

  • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
  • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
  • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
  • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
  • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

  • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
  • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
  • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

Dan, (21. 04. 2015 06:26) Reagovat
[quote name="Lucie"]Ahoj lidi, tak mě to včera taky chytlo. Byla jsem na večeři v restauraci a když jsem se vrátila domu, tak mi bylo divně, šla jsem spát a myslela jsem, že to přespim ale chyba... o půlnoci jsem se vzbudila a už jsem letěla na záchod. V podstatě jsem tam zůstala až do rána. Teď je druhý den, už nezvracim, ale hrozně mě bolí žaludek. Upíjim studenej heřmánkovej čaj s medem, který trochu pomáhá. Pamatuju si na střevní chřípku z dětství, první byla hrozná, u druhé mě rodiče naložili do auta, odvezli s kýblem na pohotovost a tam mi dali kapačku a do hodiny mě to přešlo. Samozřejmě jsem byla zesláblá, ale žádný zvracení ani průjem. Jak bych si teď přála aby mě tam někdo zase odvezl... [/quote]Jsem měl několikrát střevní chřipku a říkal jsem si, proč to ty lidi tak řeší, když to zase tak hrozný není. Před 14 dní jsem prodělal svou nejhorší střevní chřipku a pochopil jsem, že když je fakt pořádná, tak to není žádná sranda. Už bych to nechtěl zažít...
ver, (30. 04. 2015 22:53) Reagovat
Na zastavení zvracení a uklidnění žaludku pomůže překvapivě Coca Cola. Ta obsahuje kyselinu fosforečnou, a právě díky ní pomáhá při zvracení a střevní chřipce nastolit v žaludku normální prostředí a zničit parazity. Musí se ale pít opravdu jen po lžičkách a vychlazená.Pokud někomu ani toto nepomůže, pak černý neslazený čaj, dlouho louhovaný, ideálně vychlazený, také po lžičkách a rozvařená rýže s rozvařenou mrkví, po troškách (dodá hydrataci a sílu).
lulu, (04. 05. 2015 20:02) Reagovat
Chci se zeptat, ve čtvrtek mě chytla střevní viróza (horečky, zimnice, návštěva wc, nic jsem nebyla schopná sníst, pít a hlavně mě bolely celé tělo). Dala jsem si dietu, v sobotu už bylo ok tudíž jsem snědla oběd a znova kolečko. Držela jsem se v neděli nic nejíst, jen rohlík a dneska si dala na snídani jogurt, na svačinu vývar a na večeři také vývar a na svačinu jablka. Ted jsem měla večer hlad dala jsem si chleba, ale zase cítím tlak a zase pocit na wc :( Už nevím co jíst abych to tak nedráždila a něco do sebe dostala. Nějaké tipy?
Zdeněk, (20. 09. 2016 14:25) Reagovat
Chleba je zásadní chyba, jedině suchý slaný rohlík. Myslím, že by šla jáhlová kaše, a samozřejmě něco kysaného (acidofilní mléko, nebo bílý dobrý jogurt).
stanik, (28. 06. 2015 08:14) Reagovat
Zrovna tyto muka prozivam.Vzpomnel jsem si na mebo stareho kamarada jeste ze stare skoly.Ten rika: Nalej velkou stamprlu kvalitniho rumu a dej do ni malou kavovou lzicku cerstve pomlete zrnkove kavy.Po hodine to vypij. Vysledek se dostavi do hodiny.
Marek, (15. 07. 2015 10:49) Reagovat
Včera jsem zažíval tyto muka a musím říct, že mi to dalo opravdu zabrat. Celej den zvracet, nestíhat odbíhat na wc, nebo sedět na wc a zvracet zároveň - hrůza. Člověk to musí přetrpět a vydržet, ale jsou to opravdu muka. Večer mě chytla neskutečná bolest hlavy z dehydratace, zkusil jsem si vzít horký nápoj, pomohl mi. Hned se člověku spalo v noci lépe a může říct, že dneska je mi fajn :-) Střevní chřipku už nechci zažít!!
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Střevní chřipka.cz
Kontakty