Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

  • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
  • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
  • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
  • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

  • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
  • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
  • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
  • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
  • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

  • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
  • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
  • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

Renata Metličková, (17. 05. 2017 08:04) Reagovat
Mě se teď podruhé vrátila nějaká střevní infekce.Ani minule,ani teď,ani na pohotovosti ve Svitavách,ani obvoďák mi nevzali vzorky,odběry,prostě nic.A to ze mě šlazrlená voda...Teď mě přivezli na pohotovost a na interně otevřela dveře nějaká mladá doktorka a že to uděláme ambulantně a že přeci nebudu leżet se starýma babičkama..DALI MI KAPAČKY A ALOU SANITKOU ZASE DOMŮ.DRUHÝ DEN UŽ SEM SE K OBVOĎÁKOVI NEDOPLAZILA,NATOŽ AUTEM...A OBVOĎÁK MI PO TELEFONU ŘEKL,ŽE SI MÁM VZÍT ENDIARON A AŽ MI BUDE LÍP,ŽE MÁM PŘIJÍT.TAKŽE NAKONEC PŘIJELA MOJE MAMKA S KAMOŠKOU A ODVEZLY MĚ.Nejim,nespim,je mi na omdlení,křeče,na zvracení..Napsal mi ty samé prášky jako minule-Ercefuryl a už ho dobírám a líp mi není..Léčila sem se kdysi s rakovinou a se srůsty ve střevech a špatnou slinivkou ,špatným lymfatickým oběhem..Ale...mám smůlu-prý vypadám stále moc dobře na 41roků.Už je mi zle tady z těch doktorů a jen doufám,že mě brzy nezakopou.Do toho jsem řešila přítele psychouše...no paráda.V pondělí jdu na kontrolu a zas mě pošle do práce a mám obavy,že se mi to vrátí v ještě něco horšího..Kéž bych se opět mýlila....
Petr, (06. 07. 2017 12:16) Reagovat
Dobrý den, je možné ze při střevní chřipce, mám vysokou horečku (pres 38°C)?
Mo, (11. 07. 2017 13:08) Reagovat
Přátelé, dovolte mi se připojit s příběhem...v pátek jsem si pěkně pošmákla na kuskusovém salátu, pak jsem dojela po příteli salát Cobe, na večeři jsem si dala doma pečené kuřátko s rýží na slanině. U televize pak pár kešu a jeden cider na chuť. To, co přišlo následovně, nepřeji ani svému nepříteli. Úporné křeče v žaludku a střevech, v sobotu strávený den na WC, v neděli to samé (oba dny cca 10 x), v pondělí mě to dohnalo k doktorce, dostala jsem antibiotika, doporučení jíst suchou housku, libovou šunku, 30% Eidam, posléze rýži a dušenou mrkev. A to všechno doplněno o bylinkové čaje a Coca Colu. Tak jak jsem skoro tři dny nejedla, tak jsem s chutí snědla jednu housku se šunkou...a nestačila jsem se divit. Během dvou hodin jsem byla na WC 8 x...v mnoha případech jsem z onoho místa odešla jen proto, abych se tam mohla vrátit. Je úterý 13 hodin a já stále v křečích promlouvám se svým nejlepším kamarádem...asi si na ten záchod půjdu ustlat. :) Výsledky budou zítra, tak snad mi řeknou něco pozitivního - jako např.: "Slečno, máte bakterii, doberte antibiotika a bude to ok.", v tom horším případě mi řeknou: "Slečno, nic Vám není." - a to si asi půjdu hodit mašli, protože tak dlouhý úporný průjem přece není jen tak ze srandy, aby se člověk nenudil, no ne? I když jsem vyplivnutá, hladová (po tom včerejším excesu zase nic) a unavená, neudržím v sobě vůbec nic včetně čaje, tak stále myslím pozitivně, protože se mohou stát horší věci... Trochu mě to děsí vzhledem k tomu, že za 14 dní letím na dovolenou, ale snad mě tento problém nebude pronásledovat věčně. Všem spolutrpícím přeji hodně zdaru a vydržte, vše zlé jednou přejde. :)
Adamko, (23. 01. 2018 10:54) Reagovat
Nelezte doma ale dele, nez 3 dny. Pokud do te doby prujem neustoupi, je nutne jit za obvodnim lekarem, aby vyloucil jine komplikace.prujmu
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Střevní chřipka.cz
Kontakty