Úvod Střevní chřipka

Střevní chřipka

Střevní chřipka (gastroenteritida) je nepříjemné onemocnění, které postihuje trávicí soustavu, zejména střeva. Jde vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Gastroenteritida je virová nebo bakteriální nákaza. Přes své označení nemá s chřipkou společného působce (shodné viry), jen podobné příznaky.

Příčiny střevní chřipky

Jak už bylo uvedeno, příčinou jsou buď bakterie nebo viry, které způsobí infekci v žaludku nebo ve střevech. Liší se pouze zdroj nákazy. U požití zkaženého jídla může jít i o podráždění toxíny.

  • Zkažené jídlo. Nemocný požil kontaminované nebo zkažené (nečerstvé) jídlo a jeho trávicí systém se s tím nebyl schopen vyrovnat.
  • Kontaminovaný nápoj. Může se to stát při konzumaci ze stejné láhve či sklenice s nemocným člověkem, ale i pitím starých, dlouho otevřených nápojů, popřípadě znečištěné vody.
  • Vzduchem. Tak jako jiné viry či bakterie, mohou se i původci střevní chřipky šířit vzduchem.
  • Nedodržování hygienických pravidel. Jde zejména o konzumaci neumyté zeleniny a ovoce nebo příprava či požívání potravin špinavýma rukama. Střevní chřipku může způsobit i styk s výkaly.

Projevy střevní chřipky

Protože střevní chřipka zasahuje trávicí systém, nejsilnější projevy se odrážejí právě na něm. Kromě toho se přidávají i obvyklé chřipkové příznaky.

  • Opakované průjmy. Stolice je řidší konzistence a několikrát denně se opakuje. U některých jedinců může dojít až k úpornému průjmu (tzv. běhavce). Nutkání je intenzivní a nedá se vůlí potlačit.
  • Zvracení. Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nauzea (nevolnost) a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace, kde dochází k průjmu i zvracení hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné.
  • Horečka. Nemoc provází zvýšená teplota nebo horečka, stejně jako je tomu u chřipky.
  • Malátnost, únava. Toto jsou projevy, které mohou předcházet propuknutí nemoci, často jsou to první příznaky. Člověk se cítí oslabený, schvácený, má nepříjemný pocit v ústech, tuší, že v jeho organismu není vše úplně v pořádku.
  • Bolesti svalů, kloubů a břicha. Kromě typických chřipkových příznaků, bolestí kloubů a svalů se přidávají i bolesti žaludku a břicha (střev), kde se usídlí zdroj nákazy.

Střevní infekce trvají zhruba týden, někdy i kratší dobu s náhlým nástupem, je to však individuální.

 

Diagnostika a léčba

Pokud nemocný navštíví lékaře, ten zjistí anamnézu (to, co onemocnění předcházelo), popřípadě odešle vzorky stolice k laboratornímu vyšetření. Obvykle se vyšetřuje i moč či krev.

Pokud jde o virové onemocnění je zbytečné užívat léky určené k dezinfekci střev. Většinou se nařídí jen přísná dieta. Pokud není příliš podrážděná sliznice žaludku, lze užívat Hylak, v případě horečky nad 38°C Paralen.

U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia (Endiaron, Živočišné uhlí), popřípadě antibiotika. I u této infekce je nutná dieta.

V lékárně je možné koupit sáčky s rozpustným diosmektitem, eventuelně kapsle lactobacilu, které lze užívat i po odeznění chřipky, upravují totiž střevní mikroflóru. Kombinací různých léčiv však buďte opatrní a radši se poraďte s lékařem.

TIP : trápí vás bolesti hlavy? Bolest hlavy a migrény.

Dieta

V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale vyčistí se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Je třeba si uvědomit, že zvracením a průjmem je tělo odvodňováno. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Dietu je nutné dodržovat několik dní.

  • 1. den se nedoporučuje jíst. Nikdo neumře hlady, když to vydrží. Je důležité hodně pít (po malých dávkách) nejlépe zchlazený černý nebo bylinný čaj, příp. odpovídající minerálky či balená neperlivá voda.
  • 2. a 3. den se mohou do jídelníčku zařadit suchary, suché pečivo, nemastná rýže nebo  dušená mrkev. I jídlo by se zpočátku mělo jíst po menších porcích.
  • 4. a 5. den lze přidat brambory, některé ovoce, např. jablka, banány. Zpočátku je dobré jídlo nastrouhat nebo upravit do podoby, která se dobře tráví.

Pokud se nemocný cítí lépe, zvracení či průjmy odezněly, je možné do jídelníčku postupně zařazovat i ostatní jídla. Nějakou dobu je dobré se vyhnout mléčným výrobkům (když tak v zakysané formě), sladkostem (zvláště čokoládě) a hlavně tučným jídlům.


Další informace o střevních potížích a hemeroidech najdete na webech Zácpa a Hemeroidy - najdete zde články a diskuze na téma léčba hemoroidů a potíže s vyprazdňováním.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí může znamenat vážný stav. Je vždy zapotřebí vyhledat lékaře, zvláště jedná – li se o malé děti. Přesto že jsou děti plačtivé a často odmítají pít, naopak zase vyžadují dobroty na které jsou zvyklí, je nutná u léčby důslednost. Dodržování pitného a dietního režimu. V žádném případě se nesmí podávat mléko, a to ani u malých dětí, které jej pravidelně pijí.

Pokud onemocní kojenec, je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Střevní chřipka může z důvodu dehydratace kojence ohrozit na životě!

Tak jako u dětí, je i u starých lidí léčba gastroenteritidy složitější. Obraný systém může být narušen a organismus se s nemocí hůř vyrovnává.

U těchto věkových skupin je velmi důležitá prevence. Vyhýbat se místům možné nákazy, dodržování hygieny. Pokud se infekce objeví v rodině, je lépe děti a staré lidi izolovat.

Závěrem

Gastroenteritida stejně jako všechny infekce střev a trávicího traktu je nepříjemná, je nutné být v klidu a nemoc doléčit. V žádném případě by se nemělo chodit mezi lidi, aby se infekce nešířila dál. K prevenci této choroby je bezpodmínečné dodržovat hygienická pravidla, mytí rukou (zvláště po použití WC, styku s výkaly apod.). Pozornost je nutné věnovat i přípravě potravy. Ovoce a zeleninu před požitím umýt, k vaření používat čerstvé a kvalitní potraviny. V letním období pozor na zmrzliny. Pro posílení imunity je dobré průběžně během roku (zvláště v rizikových obdobích) užívat doplňky stravy.


Diskuse (192 komentářů)

jane, (14. 08. 2013 12:40) Reagovat
zdravim! tak se taky svěřím, ale nejsem jistá, jestli to náhodou není jen jiná varianta. V Po odpo jsem si dala trochu segedýnského gulášku (nezahuštěný) s plátkem chleba, nebylo toho moc (od 18h mám trénink, tak se nenažeru).Už když jsem dojedla, říkám si Je mi nějak těžko, ale rozchodim to.V půlce tréninku jsem si musela sednout, břicho mě tlačilo mě jak kámen, bolest i na dotek, při pohybu horší, ale nebylo mi na zvracení. Než jsem dojela domů (20h), vylezla mi teplota na 38,2°C, únava, zimnice. Břicho napjaté, ani svaly nešly povolit a pocit, že se mi to ve střevech šprajclo, nic nešlo ven. Jakoby pocit, že mě bolí břišní stěna, než střeva. V noci paralen, celkem jsem si pospala, včera ráno teplota 37,7°C a asi třikrát malý průjem, takže trochu úleva, odpo už teplota nebyla vůbec, jen bolesti kolem pupíku, když jsem zakašlala, zasmála se nebo chtěla zvednout nohy. Snědla jsem suchary, fenyklový čaj a endiaron. Dneska už jsem bez příznaků. Co myslíte, je to ono? Díky za názory ;-)
cecilie, (16. 08. 2013 09:08) Reagovat
Ahoj, muzete mi, prosim, rict, jak rozeznam strevni chripku od salmonelly? Vim, je dobre zajit k lekairi, ale lze to poznat i jen podle priznaku - projevu onemocneni? Dekuji :-). Vcera rano mi totiz nic nebylo, vsavala jsem brzo do prace, takze jsem toho moc nesnedla, pak po svacine v praci jsem zacala mit hrozne krece v brise, chvili i v zaludku, ale preslo to. Po ceste domu jsem mela pocit, ze mam teplotu a byla jsem cela rozlamana, rozbolavela a opravdu jsem mela - 38. Nejdriv "jen" to a pak jsem zacala mit prujem, v noci jsem si musela kvuli nehode prevlekat postel a zjistila jsem, ze polstar je citit zvratkami, ale jinak nezvracim, ale spatne mi je a v noci jsem byla na omdleni. Rano to bylo trochu lepsi, vzala jsem si ibalgin a "smektu", teplota klesla a ted mam zase 38.
Michal, (16. 09. 2013 07:42) Reagovat
Ahoj, syn začal v noci ze středy na čtvrtek, blinkal asi 15x, pak průjmík, asi si to přinesl ze školky, já a přítelkyně s dcerou pak současně z pátku na sobotu zvracení, takže fajn víkend :D No zaplaťbůh, že je to za námi...
Jan, (25. 10. 2013 08:56) Reagovat
Od střevní chřipky není daleko k hemeroidům, to mi věřte...z vlastní zkušenosti mluvím. Mě se hemeroidy držely půl roku. Koupal jsem se v dubové a břízové kúře jak mi poradila babička a nic.
Mys, (17. 11. 2013 18:20) Reagovat
Tak to ja jsem byla v sobotu u mekace a dala si smazeny hermelin. Vecer 2 dorty a cesnek.pomazanku na oslave. Kolem pulnoci mi zaclo bejt divne. Asi za hodku jsem začala nahle zvracet,ktery si stridalo s vodnatym prujmem. Do rana jsem byla celkem 12x . .zacala jsem pit kolu po lzíckach a nastolila klid na luzku. Stejne jsem nemohla vstat. Krece nebyly ale divny skroumani v brise a malatnost me nechali v posteli cely den. Zvraceni uz se neopakovalo,vodnaty prujem uz jen 3x behem dne. Endiaron a cerny uhli uzivam. Pak i cucam kostky ledu,uleva jako svina. 8) no zejtra jdu k mudr aby zjistila,ze je puvod virovy a ne bakterie. Pitnej rezim fakt pomaha!!
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Střevní chřipka.cz
Kontakty